P265GH и P295GH са европейски стандарт (EN 10028-2) заваряеми, нелегирани стомани за съдове под налягане, но основната разлика е в технитесила: P295GH предлага по-висока минимална граница на провлачване (около 295 MPa) от P265GH (около 265 MPa) при стайна температура, което прави P295GH по-здрав и подходящ за малко по-взискателни условия, въпреки че и двата са проектирани за повишени температури. Те споделят подобни приложения в котли, съдове под налягане и топлообменници, но P295GH осигурява по-добра механична производителност, често свързана с ASTM A516 Gr. 70, докато P265GH се отнася до ASTM A516 Gr. 60.
Механични свойства на EN 10028 – P265GH
|
Степен |
Тип |
Дебелина |
Сила на провлачване |
Якост на опън |
Удължение |
Енергия на удара |
||
|
-20 градуса |
0 градуса |
+20 степен |
||||||
| P265GH |
Нормализирано |
По-малко или равно на 16 |
265 |
410 до 530 |
22 |
27 |
34 |
40 |
|
|
|
16>до По-малко или равно на 40 |
255 |
410 до 530 |
22 |
27 |
34 |
40 |
|
|
|
40>до По-малко или равно на 60 |
245 |
410 до 530 |
22 |
27 |
34 |
40 |
|
|
|
60>до По-малко или равно на 100 |
215 |
410 до 530 |
22 |
27 |
34 |
40 |
|
|
|
100>до По-малко или равно на 150 |
200 |
400 до 530 |
22 |
27 |
34 |
40 |
|
|
|
150>до По-малко или равно на 250 |
185 |
390 до 530 |
22 |
27 |
34 |
40 |
Механични свойства на EN 10028 – P295GH
| Тип | дебелина (mm) | Сила на провлачване МРа (мин) |
Якост на опън MPa |
Удължение % (мин) |
Енергия на удара (KV J) (мин.) |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| -20 градуса | 0 градуса | +20 степен | |||||
| Нормализирано | По-малко или равно на 16 |
295 | 460 - 580 | 21 | 27 | 34 | 40 |
| 16>до По-малко или равно на 40 | 290 | 460 - 580 | 21 | 27 | 34 | 40 | |
| 40>до По-малко или равно на 60 | 285 | 460 - 580 | 21 | 27 | 34 | 40 | |
| 60>до По-малко или равно на 100 | 260 | 460 - 580 | 21 | 27 | 34 | 40 | |
| 100>до По-малко или равно на 150 | 235 | 440 - 570 | 21 | 27 | 34 | 40 | |
| 150>до По-малко или равно на 250 | 220 | 430 - 570 | 21 | 27 | 34 | 40 | |
Химичен състав на EN 10028 P265GH
| елемент |
% от масата |
елемент |
% от масата |
| Въглерод (C) |
По-малко или равно на 0,20 |
Силиций (Si) |
По-малко или равно на 0,40 |
| Манган (Mn) |
0,80 до 1,40 |
Фосфор (P) (макс.) |
0.025 |
| Сяра (S) (макс.) |
0.015 |
Алуминий (Al) |
По-малко или равно на 0,020 |
| Азот (N) |
По-малко или равно на 0,012 |
хром (Cr) |
По-малко или равно на 0,30 |
| Мед (Cu) |
По-малко или равно на 0,30 |
Молибден (Mo) |
По-малко или равно на 0,08 |
| Ниобий (Nb) |
По-малко или равно на 0,020 |
Никел (Ni) |
По-малко или равно на 0,30 |
| Титан (Ti) (макс.) |
0.03 |
Ванадий (V) |
По-малко или равно на 0,02 |
Химичен състав на EN 10028 – P295GH
| C | 0,08 до 0,20 |
| Si | По-малко или равно на 0,40 |
| Мн | 0,90 до 1,50 |
| P | 0.025 |
| S | 0.015 |
| Ал | По-малко или равно на 0,020 |
| N | По-малко или равно на 0,012 |
| Кр | По-малко или равно на 0,30 |
| Cu | По-малко или равно на 0,30 |
| мо | По-малко или равно на 0,08 |
| Nb | По-малко или равно на 0,020 |
| Ni | По-малко или равно на 0,30 |
| Ти | 0.03 |
| Vi | По-малко или равно на 0,02 |
Приложения
P265GH Типични приложения:
Съдове с ниско до средно налягане
Топлообменници
Резервоари за съхранение
Котелни компоненти
Приложения, изискващи по-добра формоспособност
P295GH Типични приложения:
Съдове- под високо налягане
Процесно оборудване
Компоненти за производство на електроенергия
Приложения, при които по-високата якост позволява намаляване на теглото
Съображения за избор:
Изберете P265GH, когато се изисква по-добра форма или издръжливост при ниски-температури
Изберете P295GH за приложения с по-високо налягане или където намаляването на теглото е приоритет
Помислете за P295GH за приложения, при които е необходима малко по-висока температурна устойчивост
Оценете изискванията за заваряване, тъй като P265GH обикновено предлага по-добра заваряемост






